Extrakčné čistenie (tepovanie s ohrevom vody)

Prečítajte si, prečo je čistenie za pomoci horúceho roztoku aktuálne najlepšou možnou technnikou.

V princípe je tepovanie veľmi podobný proces ako je pranie.

Na úvod by sme si mohli povedať, čo majú spoločné a čo odlišné klasické tepovanie a tepovanie s ohrevom.

Obe techniky fungujú na rovnakom princípe. Pod tlakom sa vstrekuje roztok do čalúnenia, kde naviaže na seba nečistoty, roztopí škvrny a tekutina spoločne so znečistením sa extrahuje (odsaje) do nádoby na znečistenú vodu.

V princípe je tepovanie veľmi podobný proces ako je pranie.

Klasické tepovače (extraktory) pracujú s vlažnou, alebo iba veľmi mierne teplou vodou. Je to z toho dôvodu, že čerpadlá, ktoré tlačia roztok do čalúnenia sa už samotnou prácou ohrievajú. Ochladia sa roztokom, ktorý tlačia do čalúnenia. Ak by ste použili príliš teplú vodu, čerpadlo sa nestihne dostatočne chladiť a buď ho tepelná poistka vypne (ten lepší prípad), alebo sa výrazne skráti jeho životnosť (ak sa nezničí ihneď).

Na horúce tepovanie musí byť extraktor prispôsobený. Obsahuje naviac ohrev vody – ponorný alebo prietokový ohrev. Ohrev vody sa podľa potreby zapína a ohreje vodu na vysokú teplotu.

Ak sme spomenuli, že tepovanie je podobný proces ako pranie, iste viete, že je rozdiel prať pri teplote 20 stupňov alebo 40 stupňov, či 70 stupňov.

Výhody horúceho tepovania

  • Horúca voda lepšie čistí, oveľa lepšie odmastňuje povrchy, hravo odstraňuje znečistenia, ktoré sa rozpúšťajú teplom. Tiež účinne dezinfikuje.
  • Profesionálne prípravky, najmä enzymatické – podávajú najlepšie výsledky v čo najteplejšej vode.
  • Na lepší výsledok čistenia tiež spotrebujeme menej prípravku, teda čistenie je zároveň ekologickejšie.
  • Horúce tepovanie dokonca výrazne prekonáva technológiu parného tepovania alebo čistenia, vzhľadom k tomu, že para nemá takú schopnosť opláchnutia vlákien.
  • V súčasnosti je na svete horúce čistenie najmodernejšou a najviac účinnou technológiou extrakčného čistenia.

Prečo takto nečistia všetky firmy?

Z jednoduchého dôvodu. Kvalitný extrakčný stroj s vysokým tlakom, ohrevom vody a vhodným motorom je niekoľko násobne drahší ako bežný tepovač. Hovoríme o 5 až 10x vyšších cenách za prístroj samotný. Tiež váha týchto strojov je dosť vyššia, pohybuje sa aj nad 30 kg. Vynesenie po schodoch, do domácnosti, či presúvanie stroja si vyžaduje lepšiu fyzickú zdatnosť.

Je vhodná horúca voda na všetky materiály?

Určite nie. Horúce čistenie nie je vhodné na prírodné koberce. Prípadne niektoré špeciálne látky. Avšak 85-90% tepovaní je možné urobiť s ohrevom. V prípade, že by sme natrafili na prípad, že sa vaše čalúnenie nedá čistiť horúcou vodou, na stroji vypneme ohrev a vyčistíme ho klasickou metódou. Dva benefity zostávajú stále zachované – vysoký tlak roztoku, ktorý sa dostane hlboko do čalúnenia a silný motor, ktorý odsaje takmer všetko vlhko späť.s

Scroll to Top