Úloha horúcej vody pri čistení

Je pravda, že teplá voda rozpúšťa mastnotu?

Áno, toto je miesto, kde horúca voda zažiari. Tuk a olej tuhnú na pevné látky s vysokou väzbou, čo znamená, že sa ochotne lepia do kobercov, či sedačky. Tieto väzby sa dajú ľahko rozbiť teplom. Olej začína väzby uvoľňovať a tým pádom je ľahšie odstrániteľný už niekde okolo 40 stupňov. Čím vyššia teplota, tým sa mastnota ľahšie a rýchlejšie odstráni z koberca – ale pozor – len do istej teploty. Pri veľmi vysokej teplote totiž môže hroziť poškodenie materiálu.

Horúca voda oddeľuje špinu?

Samotná voda túto vlastnosť nemá. Ale v kombinácii s čistiacim prostriedkom na báze esenciálneho oleja alebo iných špecifických čistiacich prostriedkov dochádza k obaleniu špiny časticami čistiaceho prostriedku. Následné odstránenie je už potom veľmi rýchle a efektívne.

Horúca voda je účinné rozpúšťadlo?

Keď sa voda zohreje, jej molekuly sa pohybujú rýchlejšie a viac sa od seba odrážajú. To vytvára väčší priestor medzi molekulami, ktorý je možné naplniť rozpúšťadlami. V dôsledku toho môže horúca voda rozpustiť oveľa viac materiálu ako studená voda. 

Okrem toho horúca voda prenáša teplo na čokoľvek, čoho sa dotkne – koberca, sedačky, či poťahov v aute.

O koľko je rýchlejšie čistenie pri vysokých teplotách?

Podľa Cleaning Technology Institude sa doba čistenia pri horúcej vode oproti studenej skrátila až o 40%. V niektorých prípadoch, ako napríklad v prípade mastnoty, tuku a oleja, bolo čistenie horúcou vodou štyrikrát účinnejšie ako čistenie studenou vodou. To znamená skrátenie času čistenia o 75 %.

Používanie horúcej vody tiež skracuje čas sušenia po čistení, takže vyčistené plochy a predmety sú k dispozícii skôr.

Ako má teplota vplyv na baktérie a vírusy?

Teplo je kľúčovým faktorom v boji proti choroboplodným zárodkom. Štúdia Štátneho úradu pre poľnohospodárstvo v Thuringene zistila, že zatiaľ čo čistenie studenou vodou nemalo žiadny vplyv na úroveň baktérií, zvýšenie teploty na 60˚C znížilo bakteriálne kolónie o 90 %. Pri 80 °C sa bakteriálne kolónie znížili o 97 % a pri 155 °C sa úplne eliminovali.

My ale musíme brať do úvahy stálosť materiálu. Teplota 80 stupňov by mohla nenávratne poškodiť citlivejšiu tkaninu sedačky alebo koberca.

V rámci celého Slovenska spúšťame prevratné čistenie pomocou horúcej vody a vysokého tlaku vody. Projekt Čistučko nadväzuje na dlhoročné skúsenosti s tepovaním, ktoré sme teraz povýšili na úplne nový level, ktorý vám prinesie kvalitnejší výsledok, skrátený čas čistenia, menej čistiacich prostriedkov a zdravšie prostredie.

Nových a váhavých klientov možno presvedčí, že poskytujeme GARANCIU vrátenia peňazí, ak s výsledkom práce nie je spokojnosť.

Scroll to Top